Zagrożenia związane z grami komputerowymi

Gry komputerowe biją rekordy popularności – bardzo mało, szczególnie wśród młodzieży, jest osób, które nigdy nie miały styczności z grą. Coraz częściej wymienia się różne zalety gier komputerowych, które są niepodważalne. Niestety w tym hurraoptymizmie zapomina się także o zagrożeniach, które gry komputerowe, podobnie jak i wszystkie inne rozrywki, ze sobą niosą.

Na pierwszy punkt wysuwa się oczywiście uzależnienie. Teoretycznie gry to nie narkotyki czy też papierosy, ale również potrafią od siebie uzależnić i niesamowicie przyzwyczaić. Codziennie słyszy się historie o ludziach, którzy nie potrafią oderwać się od gry i tkwią przed ekranem monitora przez kilkanaście godzin dziennie.

Mało tego, wielu z uzależnionych graczy nie chce ani jeść ani pić, bo przed oczami widzi tylko kolejne misje i kolejne cele. Wśród najbardziej uzależniających gier pojawiają się takie tytuły jak Starcraft czy World of Warcraft, a więc gry, których nie da się przejść. Wpływa na to oczywiście multiplayer i ciągle tocząca się rozgrywka internetowa, gdzie rywalizuje się z żywymi przeciwnikami.

Kolejna kwestia do przenoszenie wirtualnej gry do rzeczywistości. Zdrowym ludziom wydaje się to absurdalne, ale osoby uzależnione wszędzie widzą komputerowych przeciwników. Jeśli coś udało mi się w grze, to dlaczego miałoby mi się nie udać w życiu? Niestety wiąże się to także z przenoszeniem agresji z wirtualnego świata do codziennego życia.

Choć gry to wiele plusów, to pamiętajmy jednak, żeby strzec się przed zagrożeniami z nimi związanymi.